eh10

Hazır yine yolum Miami”ye düştü, bu sefer uzun bir günce hazırlamaya niyetliydim. Ne de olsa abla yerlisiyim, içini dışını iyice belledim. Hem bu sefer ilk kez o kıtanın en son noktası, Florida”nın en alt, uç, artık nasıl tanımlamak isterseniz, yerleşim bölgesi Key West”i de görme fırsatım olacaktı. Zaten ne olduysa orada oldu.

Yazar Ernest Hemingway”in evine girip resimlerini çekince dayanamadım. Günce öncesi araya reklam alıyorum diyelim, bunları hemen paylaşayım istedim. İşte, meşhur “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” romanının yazarı, yazar – gazeteci Ernest Hemingway”in yaşamının son yıllarını geçirdiği evinin -cep telefonu ile çekilmiş- resimleri:

eh1

eh2

eh3

Bu arada, Hemingway Key West”e ilk kez 1928″de gidiyor. Key West konum olarak Küba”nın tam karşı kıyısında yer alıyor. Yazar da zaten -yaşamında çok önemli bir yer tutan- Küba üzerinden Key West”e geçiyor. 1931 yılında da o zamanki eşi Pauline”in amcası Gus bu evi çift için satın alıyor. Ernest ve Pauline 1940 yılında boşanıyor, yine de yazar 1961″deki ölümüne kadar Key West”e gelip gitmeyi sürdürüyor.

eh4

Evi gezince Ernest Hemingway”in kedilere olan düşkünlüğünü bir kez daha anlıyorsunuz. Evin duvarlarını kedili resimler süslüyor. Dahası bahçesinde kedilere özel oyun sahaları, yaşam alanları hatta evin kedilerinin hakedeceği şekilde anılması için mezarlık bile düşünülmüş. Bugün Hemingway Ailesi”nden kimse bu evi kullanmıyor ama kediler hâlâ evlerinde…

eh7

eh6

eh8

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Post Navigation