fotoğraf 2

Canınız brownie çekti diyelim… Benim çekmişti. Peki, ne yaptım? Hemen internette tarif peşine düştüm. Tuhaf ama internete girince karşınıza ilk Jamie Oliver‘ın tarifi çıkıyor. Hatta aynı tarif art arda o kadar çok önünüze geliyor ki, acaba sahte mi diye düşünebilirsiniz. Ben öle düşündüm en azından. Neyse, değilmiş. Üstelik ben denedim. Baktım tarif işe yarıyor, paylaşmaya karar verdim. Buyurun:

Malzemeler: 250 gr tuzsuz tereyağ; 200 gr %70 bitter çikolata (ben Valonia’nın çikolatasını kullandım. Beşiktaş’da mağasaso var. 2.5 kg.’si 70 lira); 80 gr. kakao; 65 gr. un; 1 çay kaşığı kabartma tozu; 360 gr. pudra şekeri; 4 yumurta.

Tarif: Yağ ve çikolata benmari yöntemi eritilip, karıştırılıyor. Başka 1 kapta kakao, un, kabartma tozu, şeker karışıyor. Çikolatayı ekleniyor. Karıştırmaya devam. Yumurtalar çırpılıp, karışıma ekleniyor. İpeksi olana kadar karışacakmış, Jamie öyle diyor!?.
Karışım, içi pişirme kağıdı ile kaplanan diktörtgen ya da kare fırın kabına dökülüyor. Önceden ısınmış fırında 25’ pişiriliyor. Soğuyunca kesiliyor. Ek olarak; karışıma istersenirse, badem, fındık, çeviz vs. eklenebiliyor. Kuru meyve
de oluyor. Özellikle kuru kiraz, yaban mersini vs. Ben 1 portakal kabuğu rendesi ekledim. Başka da bir püf noktası yok söyleyebileceğim. Her türlü ortaya çıkandan memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Post Navigation